אילן ופרח - אנחנו נותנים יותר... ! - גינות חסכונית – על מה מדובר?

גינות חסכונית – על מה מדובר?

בשנים האחרונות הולכים מחירי המים ומאמירים. במשקי בית רבים הוכפלה ואף שולשה ההוצאה החודשית על מים ונהפכה לאחת ההוצאות המעיקות ביותר על תקציבו של משק הבית הממוצע. ואולם אצל בעלי גינות נוי הבעיה אפילו חמורה יותר – כמות המים המוקצבת לנפש איננה מאפשרת השקיה מסודרת של הגינות כפי שהיה נהוג בעבר הלא רחוק.
זאת ועוד – אפילו בעלי גינות שיש באפשרותם להקציב סכום גדול יותר להשקיית גינות אינם יכולים להשקות אותן כרצונם. תקנות מחמירות מאפשרות השקיית גינות רק בימים קבועים ובזמנים קבועים תוך איום בנקיטת סנקציות כנגד מי שהפר את החוק.
התוצאה של כל אלה היא התגברות הנטייה של בעלי גינות קיימות כמו גם של כאלה המעוניינים להקים חדשות לעצב אותן ולנקוט בכל האמצעים הנדרשים על מנת להקים גינות חסכוניות במים. גינות כאלה יחסכו לא מעט ממון ויאפשרו לבעליהן ליהנות מהן בלא חשש מסנקציות כאלה ואחרות שיינקטו כנגדם על ידי הרשויות.
איך מקימים גינה חסכונית
גינה חסכונית היא כזאת החוסכת בהוצאות הכספיות, בעיקר על מים. ואולם חסכוניות של גינה נמדדת גם בהשקעה הראשונית בהקמה שלה ובהשקעה הנדרשת לטיפול ותחזוקה שלה. גם צמצום של אלה רצוי בהחלט.
חיסכון במים – כל מה שצריך לעשות
להלן מספר אמצעים העשויים לצמצם את צריכת המים בגינה:
השקיה ממוקדת: למרבה ההפתעה נוטה חלק ניכר מבעלי הגינות להשקות אותן בעזרת ממטרות – אמצעי השקיה שהמצאתו הייתה בזמנה פריצת דרך משמעותית וגם היום, במקרים מסוימים, אין להן תחליף. ואולם שיטת ההשקיה הטובה ביותר והחסכונית ביותר היא שיטת ההשקיה הממוקדת, באמצעות טפטפות.
הטפטפת כשלעצמה היא אמצעי פשוט: המדובר בצינורות השקיה העוברים לכל אורך הערוגות או השטחים המיועדים להשקיה. כל צינור כזה, או מספר צינורות כאלה כמאגדת, מחוברים לברז בצידם האחד ואטומים בצידם האחר. הצינורות האלה מונחים מתחת לאדמה או בסמוך לשתילים, כאשר ליד כל שתיל מנוקב חור בצינור. המים הנובעים ממנו בעת שברז המים פתוח מגיעים הישר למטרתם – השורשים. השיטה הזאת חוסכת במים המתפזרים מסביב, מונעת חלק ניכר מאידוי המים ומשפרת לאין שיעור את יכולתו של הצמח להסתגל ליובש יחסי.
שתילת צמחים חסכוניים במים
שיטה נוספת לחיסכון היא שתילת צמחים או עצים היכולים להסתגל לתנאי יובש. למרבה השמחה, ישנם צמחים רבים כאלה והם יכולים להיות יפים לא פחות מצמחים עתירי השקיה. בנוסף, מומלץ לחפות את האדמה מסביב לשורשי הצמח, בצורה שתמנע התאדות או זליגה של המים. כדאי לשאול בחנויות הצמחים באשר לחומרים המתאימים.
אם מדובר בגינה לא גדולה, גם זווית השתילה של הגינה יחסית לבית משנה מאד. גינה השתולה מאחורי הצד הצפוני בבית תהיה מוצלת דווקא כשהשמש ברום השמים, מה שיצמצם מאד את אידוי המים.
אין ספק כי חיסכון במים הוא צו השעה. אבל אין זאת אומרת שצריך לוותר לחלוטין על הגינה, שהערך המוסף שלה הוא גבוה. כמו בכל תחום בחיים, יש למצוא את נקודת שיווי המשקל הטובה ביותר ולפעול בהתאם.
זקוקים ליעוץ בתכנון והקמת גינה? מלאו פרטים או חייגו:
054-538-6571
phone6, phone, contact, telephone, support, call