אילן ופרח - אנחנו נותנים יותר... ! - תחזוקת גינה לתחזק נכון זה חיסכון

תחזוקת גינה לתחזק נכון זה חיסכון

תכנון הגינה, הבנייה שלה והטיפול בה עד שהצמחייה נקלטת והופכת לחלק אינטגראלי מהקרקע הם רק תחילתה של דרך ארוכה. על מנת שהגינה תמשיך לתת את פירותיה יש לתחזק אותה, לטפל בה ולטפח אותה. תחזוקת הגינה כשלעצמה היא פעולה הדורשת מיומנות רבה.
שלוש הרמות של תחזוקת הגינה
עבודות התחזוקה כאמור מתחלקות לשלוש רמות עיקריות: תחזוקה שוטפת והשקיה, פעולות תחזוקה תקופתיות ופעולות המבוצעות לעיתים רחוקות יחסית, כמו גיזום או כריתת עצים, שתילה מחדש של צמחים וכיוצא האלה.
ההשקיה היא פעולת התחזוקה החשובה ביותר והיא חוזרת על עצמה לעיתים קרובות. על מנת להקל על אנשי הגינון והתחזוקה מצד אחד ולחסוך בהוצאות מצד שני, כדאי מאד לתכנן מראש את מהנה בצנרת וצורות ההשקיה, כמו גם את המיקום של סוגי הצמחייה השונים.
מבחינת ההשקיה, לא חשוב המראה של הצמח (על זה מתעכבים בתכנון המבנה והאסתטיקה) אלא המיקום שלו וצורת ההשקיה הנדרשת לו. סוגים שונים של צמחיה, בעיקר צמחים רב עונתיים, יכולים להיות מושקים בעזרת טפטפות – שיטת השקיה חסכונית במיוחד. צינורות ההשקיה עוברים ליד הצמח והמים זורמים מהם ישירות לשורשים. שיטת השקיה זאת מגדילה את היבולים בגידולים חקלאיים ומשפרת את כושר ההישרדות של הצמח.
סוגים אחרים של צמחיה דורשים דווקא השקיה בהתזה – קרי בעזרת ממטרות. לפיכך רצוי לרכז באזור אחד את כל הצמחים מהסוג הזה, על מנת למנוע את הצורך בהשקיה כפולה. הדבר חוסך מים רבים וכמובן – ממון רב.
הרמה השנייה של תחזוקת גינות אחרי ההשקיה היא פעולות תחזוקה תקופתיות, המבוצעות לעיתים קרובות יחסי. המדובר בכיסוח הדשא, ניכוש עשבים שוטים ובמקרים מסוימים נקיטת אמצעים למניעת חדירה של מזיקים לגינה. את עבודות התחזוקה הללו מומלץ להעביר לגורם מקצועי ולהימנע מטעויות וכשלים כתוצאה מביצוע לקוי.
גיזום, כריתה ועקירה של צמחיה ועצים
פעולות ברמה הגבוהה יותר של תחזקת גינה הן פעולות עקירת צמחיה והחלפתה באחרת, גיזום עצים וצמחים וכרילה של ענפים בודדים או עצים שלמים. המטרה של פעולות כאמור לעיל היא כפולה – מצד אחד מרבית הפעולות הללו נועדו לשמור על בריאות הצמחים ועל החיוניות שלהם. מצד שני מוסיפות פעולות גיזום שבוצעו במקצועיות למראה האסתטי של הגינה ומעניקות לא ערך מוסף גבוה מאד.
השמירה על בריאות הצמחי דורשת לעיתים קרובות גיזום ענפים או עלים של צמח אחר המעיב עליו ומסתיר ממנו את אור השמש זאת אחת הסיבות שבכל מספר חודשים דואגות הרשויות המקומיות לבצע גיזום ענפים בעצים שבתחומן.
לעיתים קורה שערוגה שלמה או חלק ממנה נובל, אם כיון שהצמחייה בו מיצתה את עצמה ואם מסיבות אחרות. עקירת הצמחייה והחלפה שלה באחרת צריכה להתבצע בזהירות, תוך הימנעות מפגיעה בשורשים של צמחים שכבר נקלטו.
פעולות התחזוקה הן עיקר הפעילות בגינה והן דורשות תשומת לב מתמדת ומקצועיות. חלק מהן ניתן לבצע באופן עצמאי, אבל את החלק המשמעותי יותר מומלץ למסוק לאנשי מקצוע.
זקוקים ליעוץ בתכנון והקמת גינה? מלאו פרטים או חייגו:
054-538-6571
phone6, phone, contact, telephone, support, call